Սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում, որին ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Արցախի Հանրապետության նախագահը եւ Ազգային ժողովի նախագահը, ՀՀ Գերագույն խորհրդի եւ Ազգային ժողովի առաջինից վեցերորդ գումարումների պատգամավորներ, ՀՀ գործադիր եւ դատական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագետներ, բարձրաստիճան հոգեւորականներ, պաշտոնատար անձինք:
ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո տրվել է ընդունելության մեկնարկը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ելույթի տեքստը՝ այստեղ:
Ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, օրհնության խոսք է հնչեցրել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Հոբելյանական միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված տեսաֆիլմ, որում ներկայացված է խորհրդարանի ստեղծման եւ գործունեության պատմությունը:
Հյուրերը խորհրդարանի ղեկավար Արա Բաբլոյանի ուղեկցությամբ շրջել են ՀՀ ԱԺ շենքում տեղակայված նորաբաց թանգարանում եւ մամուլի ակումբում: Հրավիրյալները դիտել են նիստերի դահլիճին կից սրահում կազմակերպված ֆոտոցուցահանդեսը:
Նորաստեղծ թանգարանում իրենց ուրույն տեղն են գտել ինչպես օտարերկրյա այցերի ընթացքում ՀՀ խորհրդարանին նվիրաբերած, այնպես էլ մեր երկիր այցելած տարբեր պետությունների պատվիրակությունների կողմից տրված հուշանվերները:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 1918 թվականի օգոստոսի մեկից՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի անդրանիկ նիստից մինչ օրս մեր երկրի օրենսդիր մարմնի գործունեության ողջ ներկապնակն արտացոլող ֆոտոնկարներ, փաստաթղթեր, ցուցակներ եւ այլ նյութեր:
Խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումը եզրափակվել է խորհրդարանի այգում հրավիրվածների համար կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությամբ, որի ընթացքում Երվանդ Երզնկյանի նվագախմբի կատարմամբ հնչել են երաժշտական կատարումներ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից:

20 сентября в НС РА состоялось юбилейное мероприятие к 100-летию основания парламента Армении, в котором приняли участие президент РА Армен Саркисян, премьер-министр РА Никол Пашинян, Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй, президент и председатель НС  Республики Арцах, депутаты Верховного Совета и НС с первого по шестой созывы, представители исполнительной и судебной властей, аккредитованные в РА дипломаты, высокопоставленные духовные и официальные лица.
Под звуки Гимна РА начался прием.
С вступительной речью выступил Председатель НС Ара Баблоян, которая приводится здесь.
С приветствиями выступили президент РА Армен Саркисян, премьер-министр РА Никол Пашинян, благословил мероприятие Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй.
В рамках юбилейного мероприятия показан видеофильм к 100-летию парламента Армении, представляющий историю создания и деятельности парламента.
Гости в сопровождении главы парламента ознакомились с новооткрытым музеем НС и пресс-клубом, а также с фотовыставкой в фойе зала заседаний.
В музее НС особое место заняли подарки и сувениры, полученные в ходе визитов в Армению иностранных парламентариев и различных государственных делегаций.
На фотовыставке представлена богатая коллекция фотографий, документов и других материалов, отражающих деятельность законодательного органа с первого заседания парламента   Первой Республики в августе 1918 года до наших дней.
Юбилейное мероприятие к 100-летию основания парламента Армении завершилось официальным приемом для приглашенных в парке НС, в ходе которого в исполнении оркестра под управлением Ерванда Ерзнкяна прозвучали произведения армянских композиторов.